GENEL BAŞKANIMIZ RAMAZAN AĞAR'IN KGM ÖNÜNDEKİ KİTLESEL BASIN AÇIKLAMASI - KONUŞMASI

Basın Açıklaması

24.11.2014

Türkiye Yol-İş Sendikası’nın KGM Önünde Yaptığı Kitlesel Basın Açıklamasında Genel Başkanımız Ramazan AĞAR;
“SAYIN BAŞBAKANIM, ÜYELERİMİZİN KADROLARINI VERİN!” dedi.

“Türkiye’nin 81 vilayetinden sendika ve toplu pazarlık hakkı için Ankara’ya gelen fedakar üyelerimiz, kardeşlerimiz hoş geldiniz… Her ihtiyaç duyulduğunda çağrımıza koşup geliyorsunuz sizleri muhabbetle selamlıyorum. İşte; hakkına, ekmeğine ve onuruna sahip çıkmak böyle olur.  Sizlerle gurur duyuyoruz.

Arkadaşlar,

Sendika olarak başından bugüne kadar yapılması gereken her türlü mücadeleyi birlikte verdik. Ne gerekiyorsa yaptık. Kırmadık, dökmedik. Sadece Sayın Başbakanın dediği gibi; hakkımızı aradık. Ama 4 yıldır bizim ağırbaşlı, olgun ve sorumluluk içinde verdiğimiz mücadelenin karşılığı bu olmamalıydı. Anayasal hakkımız yok sayılıyor, Yargıtay kararı yok sayılıyor. Bu insanlar en çok 1000 lira ile aile geçindiriyorlar. Binlerce işçinin mağduriyetine nasıl göz yumulabilir. Biz çözüm öneriyoruz. Dikkate alınmıyor ama asıl çözüm üretmesi gerekenler de çözüm üretmek yerine, oyalamayı tercih ediyorlar. Bu adil bir tutum değildir.

Bu nedenle işçiler haklarına ve kadrolarına sahip çıkıyorlar. İşçiler yargı kararlarının uygulanmasını istiyorlar. Tam da Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu’nun; “İŞÇİLER HAKLARINIZDAN VAZGEÇMEYİN !” dediği gibi...

Başbakan Ahmet Davutoğlu’na seslenen Yol-İş Genel Başkanı Ramazan Ağar; “ – EĞER BU KONUDA SAMİMİYSENİZ, İŞÇİLERİN KADROSUNU VERİN !” dedi.

Ramazan Ağar; “-  İşçiler haklarına sahip çıkıyorlar ama bu yetmiyor. Siyasi iradenin de; hakkı teslim etmesi gerekir. Adil olması ve hakkaniyete uygun davranması gerekir. 4 yıldır süren haksızlığa artık son verilerek; üyelerimizin kadroları verilmeli,  toplu iş sözleşmeleri uygulanmalı ve alacakları artık geciktirilmeden ödenmelidir. ” dedi.

 “Arkadaşlar, Taşeron işçilik; ülkemizde en ağır şartlarda çalışan ve ölüm dahil en ağır bedelleri ödeyen işçiler demektir. Taşeronluğun ağır faturasını ülke olarak ödüyoruz. Rakamlar; her yıl 1500 civarında genç insanın öldüğünü gösteriyor. Yazık değil mi? İşte Ermenek’te, Soma’da madenlerde, İstanbul’da inşaatlarda millet olarak ne büyük acılar yaşadık.

Sayın Başbakan ve Bakanların duygu dolu açıklamalarına rağmen; taşeronluk yasaklanmıyor. Bu konuşmalara rağmen Karayolları Genel Müdürlüğü’nün işlerini anahtar teslimi ihale ediyor. Bu taşeronlaşmadır. Faturanın yoksul içinde olan genç insanların cenazelerini kaldırarak ödeneceği bilinmeyen bir şey değil artık. Gelin bundan vazgeçin! Ekmekleri için çalışmak zorunda olan insanların cenazelerini kaldırmayalım.   

Bu çağrılarımızın Sayın Başbakan ve Hükümetimiz tarafından duyulmuş olduğunu umut ediyorum. Bu vesile ile basına da işçi haberlerine yer vermelerini hatırlatmak istiyorum.

En kısa zamanda sizlere müjdeli haberler verebilmek umuduyla, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

 

Genel Başkan Ramazan AĞAR Konuşma Videosu

Genel Başkanımız Ramazan AĞAR'ın Kitlesel Basın Açıklamasında Yapmış Olduğu Konuşma (Video) 
Videoyu izlemek için resmin üzerini tıklayınız

Yukarıda yazılı metni bilgisayarınıza WORD formatında indirmek için burayı tıklayınız