HER TÜRLÜ DARBE GİRİŞİMİNE KARŞI ÇIKIYORUZ

YOL-İŞ Sendikası Basın Açıklaması

 

16.07.2016

 
Gün Demokrasiden Yana Olma, Demokrasiye Sahip Çıkma ve
Birlik Olma Günüdür

HER TÜRLÜ DARBE GİRİŞİMİNE
KARŞI ÇIKIYORUZ

 

Türkiye YOL-İŞ Sendikası Yönetim Kurulu, 15 Temmuz Cuma gününü 16 Temmuz'a bağlayan saatlerde silahlı kuvvetlerimizin içindeki bir azınlık grubunun yaptığı darbe girişimiyle ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“15 Temmuz'u 16 Temmuz'a bağlayan saatlerde silahlı kuvvetlerimizin içindeki bir azınlık grubu darbe girişiminde bulunmuş ve tarihimizde ilk kez, başta Türkiye Büyük Millet Meclisi olmak üzere güvenlik güçlerine ve bazı kamuya ait binalara saldırı düzenlenerek bombalanmıştır. Bunun sonucunda, gelen haberlere göre, onlarca askerimizin, polisimizin ve vatandaşımızın hayatlarını kaybettikleri bildirilmektedir.

“Öncelikle belirtmeliyiz ki bu darbe girişimi, Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki bir grubun kanunsuz bir eylemi olup, milletin iradesini, Türk demokrasisini, birliğimizi ve bütünlüğümüzü hedef almıştır.

“Türkiye, geçmişte örnekleri Latin Amerika ülkelerinde görüldüğü gibi, bir grubun bir gece baskınıyla yönetimi ele geçirdiği bir ülke değildir ve asla olmayacaktır. Ülkemiz milletin iradesiyle iş başında olan hükümetimiz tarafından yönetilmektedir. Dolayısıyla, bundan sonra bir değişim olacaksa, yine millet iradesiyle ve demokratik usul ve esaslar içinde olacağını vurgulamak isteriz.

“Ülkemiz geçmişte yaşanan darbelerden çok çekmiştir, bu darbelerin sancısını çalışma hayatımızda, toplumsal hayatımızda halen yaşamaktayız. Türk sendikal hareketi olarak ülkemizde darbe istemiyoruz, her türlü darbe girişimine karşı çıkıyoruz. Milletimiz iradesine ve ülkemizin birliğine, bütünlüğüne sahip çıkmış, darbe girişimine karşı cevabını vermiştir.

“YOL-İŞ Sendikası olarak bizler, milletimizin, millet iradesinin ve demokrasinin yanındayız. Fikri, görüşü ve inancı ne olursa olsun tüm vatandaşlarımızın demokrasiye ve milli iradeye saygı gösterip, cumhuriyete ve demokrasiye sahip çıkacağı inancını taşıyoruz. Gün demokrasiden yana olma, demokrasiye sahip çıkma ve birlik olma günüdür.

“Bir daha olmaması talebi ve temennisiyle, darbe girişimi sonucunda hayatlarını kaybeden şehitlerimize ve vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, milletimize ve ailelerine başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.”

 

Türkiye YOL-İŞ Sendikası

Yönetim Kurulu