İŞ KAZALARI KADER OLMAMALI

YOL-İŞ Sendikası Basın Açıklaması

 

18.11.2016

 

Yine İş Kazası, Yine Görevinin Başında Şehit Olan İşçilerİŞ KAZALARI KADER OLMAMALI

 

Türkiye YOL-İŞ Sendikası Yönetim Kurulu, 17 Kasım 2016 Perşembe günü, Siirt’in Şirvan ilçesine bağlı Maden köyünde, özel bir firma tarafından işletilen bakır madeninde, saat 20.30 sıralarında meydana gelen heyelan sonucunda, göçük altında hayatlarını kaybeden işçilerle ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“17 Kasım 2016 Perşembe günü, Siirt’in Şirvan ilçesine bağlı Maden köyünde, özel bir firma tarafından işletilen bakır madeninde, saat 20.30 sıralarında meydana gelen heyelanda göçük altında kalan 4 işçimizin cansız bedenine ulaşıldığı, 12 işçi için kurtarılma çalışmalarının devam ettiği bildirilmektedir.

“Ülkemizde yıllardır devam eden iş cinayetlerine bir yenisi eklenmiş ve bu kez acı haber Siirt’in Şirvan ilçesine bağlı Maden köyünden gelmiştir. Hatırlanacağı gibi, 2011 yılında da yine aynı özel firma tarafından işletilen Çöllolar Kömür Sahası’nda “şev kayması” olarak adlandırılan iki ayrı göçükte 11 işçi hayatını kaybetmişti. Toprak altında kalan 9 işçinin cenazesi ise çıkarılamamıştı.

Hiç kuşkusuz kazanın oluş nedenleri, risk analizlerinin yapılıp gerekli önlemlerin alınıp alınmadığı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bu alanda uzman olan iş müfettişlerince incelenerek sonuçları kamuoyuyla paylaşılacaktır.Ancak değişmeyen gerçek, ölümcül iş kazalarına ilişkin duyarlılığın, kazaların meydana gelip, işçilerimizin şehit olmalarından sonra gösterilmesidir. Yine bir başka gerçek, göçük altında ölen ve kurtarılmayı bekleyen işçilerin işyerinde çalışan taşeron işçiler olmasıdır. Bu husus, taşeron işçilerin iş sağlığı ve güvenliği şemsiyesi altına girmeleri açısından da, bir an önce sendikalı olmaları gerektiğini ortaya koymaktadır.

“Çöllolar Kömür Sahası ve Maden köyünde meydana gelen bu olaylar, bölgenin heyelan bölgesi olduğunu açık olarak göstermektedir. Bu gerçek bilinirken,  Maden köyündeki bakır madeninde olası heyelanlar için gerekli önlemler alınmış mıdır? Bu soru cevabını beklemektedir.

“Allah’tan dileğimiz, göçük altında kalan 12 işçimizin sağ salim kurtarılarak yuvalarına dönmeleridir. Şehit işçilerimize Allah’tan rahmet diliyor, ailelerinin, çalışma arkadaşlarının acısını yürekten paylaşıyoruz.”   

 

Türkiye YOL-İŞ Sendikası

Yönetim Kurulu