Yine Kudüs, Yine Mescid’i Aksa, Yine Hüzün

YOL-İŞ Sendikası Basın Açıklaması

 

08.12.2017

 

Yine Kudüs, Yine Mescid’i Aksa, Yine Hüzün

KUDÜS’ÜN İSRAİL’İN BAŞKENTİ OLARAK TANINMA KARARI KABUL EDİLEMEZ

 

Türkiye YOL-İŞ Sendikası Yönetim Kurulu, ABD Başkanı Trump’ın, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararıyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“ABD Başkanı Donald Trump’ın, Kudüs’ü resmen İsrail’in başkenti olarak tanıdıklarını ve Tel Aviv’deki ABD Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacaklarını açıklaması, uluslararası gündemin ilk sırasına oturmuştur.

“Kudüs; Müslümanların, Hırıstiyanların ve Musevilerin, yani üç semavi dinin mensuplarının ortak ibadet ettikleri ve ortak kutsal toprakları olan bir şehirdir. Bu gerçek tüm uluslararası toplum tarafından bilinmesine rağmen, Trump’ın Kudüs’ü resmen İsrail’in başkenti olarak tanıdıklarını ve Tel Aviv’deki ABD Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacaklarını açıklaması, Ortadoğu’yu bir ateş çemberine atan, bölgeyi kan gölüne çevirme tehlikesi taşıyan bir provakasyondur. İsrail hükümetinin de, Kudüs’ün Yahudilerin 3 bin yıllık, İsrail’in ise 70 yıllık başkenti olduğu yönündeki açıklaması da faşizan ve düşmanca bir tavrın göstergesidir.

“Kudüs’ün İsrail’in başkenti olduğu şeklindeki bu açıklama, uluslararası hukukun ve ilgili Birleşmiş Milletler kararlarının da açık bir ihlalidir.  Irak’ta, Suriye’de, tüm Ortadoğu topraklarında, Libya ve Yemen’de yaşanmakta olan kaos ve istikrarsızlığı artırabilecek, ateşi ve savaşı yeniden tırmandırabilecek bu açıklamayı endişeyle karşılıyor, kınıyor ve kabul edilemez buluyoruz.

“Kudüs, üç semavi dinin mensuplarının ve tüm inananların birlikte, barış içinde yaşayacakları bir şehir olmalıdır. Bunun için tüm uluslarararası toplum, bölgeyi ateşe atabilecek bu provakasyonu bozmalıdır.

“Biz Yol-İş topluluğu olarak bu provakasyona karşı, mazlum Filistin halkıyla, tüm Müslümanlarla ve özgürlüğe, adalete ve inanca saygılı ülkelerle dayanışma içinde olacağız.”

 

 

                                                                                                    Türkiye YOL-İŞ Sendikası

                                                                                                    Genel Merkez Yönetim Kurulu